Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic MBRK Series Rack, MBRK8 - 8U Rack Height17.41" (442.21 mm) Rack Depth - Floor Standing - Maple - Wood, Steel, Medium - (MBRK8)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Maple
Product Material: Wood,Steel,Medium Density Fiberboard (MDF)
Static/Stationary Weight Capacity: 90.72 kg
Height: 15.63" (397 mm)
Width: 20.70" (525.78 mm)
Depth: 17.91" (454.91 mm)
Rack Height: 8U
Rack Depth: 17.41" (442.21 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in maple color for an elegant and fashionable look
- Built with wood to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | MBRK8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | MBRK |
| Product Model | MBRK8 |
| Product Name | MBRK Series Rack, MBRK8 |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Maple |
| Product Material | Wood,Steel,Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.72 kg |
| Height | 15.63" (397 mm) |
| Width | 20.70" (525.78 mm) |
| Depth | 17.91" (454.91 mm) |
| Rack Height | 8U |
| Rack Depth | 17.41" (442.21 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]