Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic MFR Series 20RU Mobile Furniture Floor Standing Rack - Knotted Middle Atlanticle - For A/V Equipment - 20U Rack Height (MFR-2027KM)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: A/V Equipment
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Beige
Product Color: Knotted Maple
Product Material: Wood,Steel
Height: 42.03" (1067.56 mm)
Width: 22.63" (574.80 mm)
Depth: 27.37" (695.20 mm)
Rack Height: 20U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 23.19" (589.03 mm)
Assembly Required: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: ECO PASSPORT,GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in knotted maple color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with wood to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- A/V Equipment application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | MFR-2027KM |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | MFR |
| Product Model | MFR-2027KM |
| Product Name | MFR Series Rack, MFR-2027KM |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Knotted Maple |
| Product Material | Wood,Steel |
| Height | 42.03" (1067.56 mm) |
| Width | 22.63" (574.80 mm) |
| Depth | 27.37" (695.20 mm) |
| Rack Height | 20U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 23.19" (589.03 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO PASSPORT,GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]