Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Pre-Configured T5 Series, 12' Klasik Style Conference Table - Scarlett Cherry Veneer Boat Top - Scarlett Cherry Veneer (T5KFD1BOV01ZP001)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Table Top
- 3 x Support Pedestals
Table Top Width: 144" (3657.60 mm)
Table Top Depth: 48" (1219.20 mm)
Table Top Shape: Boat
Base Included: Yes
Base Style: Pedestal
Edge Style: Ogee
Number of Pedestals: 3
Application/Usage: Conference Room
Base Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Top Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Edge Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Height: 29.2" (741.68 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Modern conference tables offer a sleek, minimalist design that enhances the professional atmosphere
- The pedestal base supports efficient space usage, making it ideal for areas requiring open, unobstructed movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | T5KFD1BOV01ZP001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | T5 |
| Product Name | Pre-Configured T5 Series, 12' Klasik Style Conference Table |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Conference Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 144" (3657.60 mm) |
| Table Top Depth | 48" (1219.20 mm) |
| Table Top Shape | Boat |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Edge Style | Ogee |
| Number of Pedestals | 3 |
| Application/Usage | Conference Room |
| Base Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Top Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Edge Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Physical Characteristics | |
| Height | 29.2" (741.68 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Vertical Channel Bar - 13.6in Height - No Offset - Lever Lock Vertical - Black Powder Coat - Steel - 1 Pack |
| SKU | LL-VC17 |
| Sale Price | $21.95 |
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Vertical Accessory Mounting Plate with Structured Wiring Pattern - 8.5in Height - For Rack, Networking - Rack-mountable - Steel |
| SKU | LL-VP176-SWP |
| Sale Price | $39.95 |
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Cable Lacing Bar - Cable Lacing Bar - Black Powder Coat - Steel - 4 Pack |
| SKU | LL-VA17-4 |
| Sale Price | $51.95 |
| Product | Middle Atlantic 2-Stage Compact Surge Device, 2 Outlet - 2 x NEMA 5-15R - 120 V AC Input - 120 V AC Output - 2 ft (0.61 m) |
| SKU | PD-215 |
| Sale Price | $193.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]