Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Pre-Configured T5 Series, 12' Sota Style Conference Table - Scarlett Cherry Veneer Rectangle Top - Scarlett Cherry - x (T5SFC1RSV01ZP001)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Table Top
- 3 x Support Pedestals
Table Top Width: 144" (3657.60 mm)
Table Top Depth: 48" (1219.20 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Base Style: Pedestal
Number of Pedestals: 3
Application/Usage: Conference Room
Base Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Top Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Edge Color/Finish: Scarlett Cherry Veneer
Height: 29.2" (741.68 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Suitable for both formal and informal gatherings, the conference table adapts to different meeting styles
- The pedestal base adds a touch of elegance and sophistication to any space, complementing various design styles
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | T5SFC1RSV01ZP001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | T5 |
| Product Name | Pre-Configured T5 Series, 12' Sota Style Conference Table |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Conference Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 144" (3657.60 mm) |
| Table Top Depth | 48" (1219.20 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Number of Pedestals | 3 |
| Application/Usage | Conference Room |
| Base Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Top Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Edge Color/Finish | Scarlett Cherry Veneer |
| Physical Characteristics | |
| Height | 29.2" (741.68 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]