Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Pre-Configured T5 Series, 8' Sota Style Conference Table - Glamour Cherry HPL Rectangle Top - Glamour Cherry HPL Base (T5SDC1RSHB3ZP001)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Table Top
- 2 x Support Pedestals
Table Top Width: 96" (2438.40 mm)
Table Top Depth: 48" (1219.20 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Base Style: Pedestal
Number of Pedestals: 2
Application/Usage: Conference Room
Base Color/Finish: Glamour Cherry HPL
Top Color/Finish: Glamour Cherry HPL
Edge Color/Finish: Glamour Cherry HPL
Height: 29.2" (741.68 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Suitable for both formal and informal gatherings, the conference table adapts to different meeting styles
- The craftsmanship of the pedestal base reflects attention to detail and design innovation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | T5SDC1RSHB3ZP001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | T5 |
| Product Name | Pre-Configured T5 Series, 8' Sota Style Conference Table |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Conference Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 96" (2438.40 mm) |
| Table Top Depth | 48" (1219.20 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Number of Pedestals | 2 |
| Application/Usage | Conference Room |
| Base Color/Finish | Glamour Cherry HPL |
| Top Color/Finish | Glamour Cherry HPL |
| Edge Color/Finish | Glamour Cherry HPL |
| Physical Characteristics | |
| Height | 29.2" (741.68 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Vertical Channel Bar - 13.6in Height - No Offset - Lever Lock Vertical - Black Powder Coat - Steel - 1 Pack |
| SKU | LL-VC17 |
| Sale Price | $21.95 |
| Product | Middle Atlantic T5 Series 3RU Swing Out Lever Lock and Cable Management Kit for T5 Conference Table - Steel - Black |
| SKU | T5-RACK-KIT |
| Sale Price | $423.95 |
| Product | Middle Atlantic Lever Lock, Vertical Channel, 13.6"H, 4 PC - Cable Channel - Black Powder Coat - Steel - 4 Pack |
| SKU | LL-VC17-4 |
| Sale Price | $61.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]