Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic QBP Series 1RU Quiet Blower Panel - 748.1 gal/min (2831684.66 mL/min) - Rack-mountable - Black - IT - Black - Air - 1U (QBP-2A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cooler Type: Air Cooler
Maximum Air Flow: 748.1 gal/min (2831684.66 mL/min)
Application/Usage: IT
Input Voltage: 12 V DC
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Height: 1U
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 10.10" (256.54 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | QBP-2A |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | QBP |
| Product Model | QBP-2A |
| Product Name | Middle Atlantic QBP Series 1RU Quiet Blower Panel |
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Technical Information | |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Maximum Air Flow | 748.1 gal/min (2831684.66 mL/min) |
| Application/Usage | IT |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 10.10" (256.54 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]