Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic R4 Series 52RU 4-Post Rack - 36in Depth, 84.2in Height Open-Frame Server Rack - For LAN Switch, VoIP Device, Patch - - (R4CN-5124B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: LAN Switch,VoIP Device,Patch Panel
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 1000 lb (453592.37 g)
Height: 96.47" (2450.34 mm)
Width: 21.25" (539.75 mm)
Depth: 36" (914.40 mm)
Rack Height: 52U
Rack Depth: 24" (609.60 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | R4CN-5124B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | R4 |
| Product Model | R4CN-5124B |
| Product Name | R4 Series Rack, R4CN-5124B |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LAN Switch,VoIP Device,Patch Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 1000 lb (453592.37 g) |
| Height | 96.47" (2450.34 mm) |
| Width | 21.25" (539.75 mm) |
| Depth | 36" (914.40 mm) |
| Rack Height | 52U |
| Rack Depth | 24" (609.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]