Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic RSH4A3X Rack Shelf - 3U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Rack-mountable Open Frame - Black - Steel, Aluminum (RSH4A3X)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- RSH4A3X Rack Shelf
- Rear Brackets
Rack Type: Open Frame
Features: Vented,Vented Bottom
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Black
Product Material: Steel,Aluminum
Height: 5.24" (133 mm)
Width: 17.50" (444.50 mm)
Depth: 17.52" (445 mm)
Rack Height: 3U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Shelf offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable rack shelf enables you to organize wires and secure cables for professional installation
- Vented feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | RSH4A3X |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | RSH |
| Product Model | RSH4A3X |
| Product Name | RSH4A3X Rack Shelf |
| Product Type | Rack Shelf |
| Technical Information | |
| Rack Type | Open Frame |
| Features | Vented,Vented Bottom |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel,Aluminum |
| Height | 5.24" (133 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 17.52" (445 mm) |
| Rack Height | 3U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]