Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic SFR Series Swing Frame Wall Mounted Rack - 24in Depth - 12U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 24" (609.60 mm) (SFR-12-24)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SFR Rack Frame
- 50 x Rack Screws
Features: Cable Management
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 100 lb (45359.24 g)
Height: 27.22" (691.39 mm)
Width: 19.60" (497.84 mm)
Depth: 24.20" (614.68 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 24" (609.60 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack frame encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SFR-12-24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | SFR |
| Product Name | Middle Atlantic SFR Series Swing Frame Wall Mounted Rack - 24in Depth |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb (45359.24 g) |
| Height | 27.22" (691.39 mm) |
| Width | 19.60" (497.84 mm) |
| Depth | 24.20" (614.68 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 24" (609.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]