Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Slim 5 Series Open-Frame Rack Depth Height For 19 Inch Equipment Mm X 5-29
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Open Frame
Ventilation: Yes
Features: Lightweight,Removable Side Panel
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 1000 lb (453592.37 g)
Height: 54.50" (1384.30 mm)
Depth: 20" (508 mm)
Rack Height: 29U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 26" (660.40 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Lightweight feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | Slim 5 |
| Product Model | 5-29 |
| Product Name | Middle Atlantic Slim 5 Series 29RU Open-Frame Rack - Rack Frame - 20in Depth |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Rack Type | Open Frame |
| Ventilation | Yes |
| Features | Lightweight,Removable Side Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000 lb (453592.37 g) |
| Height | 54.50" (1384.30 mm) |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Rack Height | 29U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 26" (660.40 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]