Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic SRSR Series 19 Inch Rotating Sliding Rail System Black Steel Rack Mount Height Width Kg Mm X SRSR-X-23
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 90.72 kg
Height: 40.25" (1022.35 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 23" (584.20 mm)
Rack Height: 23U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Limited Warranty: 3 Year
- Slide Out Rotating Rail System offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SRSRX23 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | SRSR |
| Product Name | SRSR Series 19" Rotating Sliding Rail System |
| Product Type | Slide Out Rotating Rail System |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 90.72 kg |
| Height | 40.25" (1022.35 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 23" (584.20 mm) |
| Rack Height | 23U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]