Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic SSAX Black Steel Open Frame Rack 19 Inch Width 16 Depth Internal External Mounting SSAX14 Height Mm X SSAX-14
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x SSAX Rack Frame
- 2 x Triple Hinged Cable Carriers
- 1 x Internal System Base
- 1 x Top Restraining Leash
- 1 x Assembly Hardware Kit
Form Factor: Internal,External
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 294.84 kg
Rack Height: 14U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 16" (406.40 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Internal form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SSAX14 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | SSAX |
| Product Name | SSAX Rack Frame |
| Product Type | Rack Frame |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal,External |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 294.84 kg |
| Rack Height | 14U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 16" (406.40 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Brush Gasket, 17' - Black |
| SKU | BG17 |
| Sale Price | $41.95 |
| Product | Middle Atlantic AXS Cable Carrier Wire Tray 25" - Cable Management Tray - Black Powder Coat |
| SKU | AXSWT25 |
| Sale Price | $182.95 |
| Product | Middle Atlantic Gasket/Guide Kit, 16"D AXS Series |
| SKU | AXSGG16 |
| Sale Price | $105.95 |
| Product | Middle Atlantic Rack Rail - Rack-mountable |
| SKU | TRACK25 |
| Sale Price | $677.95 |
[/custom-options]