Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Video Cart, 42"-55" Dual Display - 1200 lb (544.31 kg) Load Capacity - 4" (101.60 mm) Caster Size - Steel - 41.9" mm) (VTC-4255D)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Video Cart, 42"-55" Dual Display
- Base Cover with a Soft Close Hinge
- LeverLock
- Camera Mounting Shelf
- Low-profile Casters
- 8 Outlet 15A Power Strip with 10' Cord
- Connectivity Panel
Maximum Load Capacity: 1200 lb (544.31 kg)
Number of Devices Supported: 2
Caster Size: 4" (101.60 mm)
Application/Usage: Display Screen
Features: Lever Lock System,Cable Management,Grommet,Locking Casters,Heavy Duty,Powder Coat Finish
Product Color: Nickel
Product Material: Steel
Height: 60" (1524 mm)
Width: 41.9" (1064.26 mm)
Depth: 28" (711.20 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- A perfect companion for easy mobility
- Built to handle heavy-duty loads effortlessly, supporting up to 1200 lb (544.31 kg)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | VTC-4255D |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | VTC |
| Product Model | VTC-4255D |
| Product Name | Video Cart, 42"-55" Dual Display |
| Product Type | Video Conferencing Equipment Cart |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 1200 lb (544.31 kg) |
| Number of Devices Supported | 2 |
| Caster Size | 4" (101.60 mm) |
| Application/Usage | Display Screen |
| Features | Lever Lock System,Cable Management,Grommet,Locking Casters,Heavy Duty,Powder Coat Finish |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Nickel |
| Product Material | Steel |
| Height | 60" (1524 mm) |
| Width | 41.9" (1064.26 mm) |
| Depth | 28" (711.20 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Vertical Accessory Plate - 17.1in Height - 10in Width - For Rack, Networking - Rack-mountable - Black Powder Coat - Steel |
| SKU | LL-VP2110 |
| Sale Price | $46.95 |
| Product | Middle Atlantic Lever Lock Horizontal Channel - 22in Width - No Offset - Lever Lock Horizontal - Black Powder Coat - Steel - 1 Pack |
| SKU | LL-HC21 |
| Sale Price | $21.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]