Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic VWM Series 8RU Low Profile Vertical Wall Mounted Rack - 18in Depth - Putty Wrinkle Powder Coat - 8U Rack Height x 19" (VWM-PD-8-36K-PW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Enclosed Cabinet
Features: Powder Coated,Cable Management,Lockable Door,Key Lock
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Brown
Product Color: Putty
Product Material: Steel,Plexiglass
Maximum Weight Capacity: 150 lb (68038.86 g)
Height: 36" (914.40 mm)
Width: 25" (635 mm)
Depth: 18" (457.20 mm)
Rack Height: 8U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 27.80" (706.12 mm)
Weight (Approximate): 76.40 lb (34654.46 g)
Assembly Required: No
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in putty color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Powder Coated feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | VWM-PD-8-36K-PW |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | VWM |
| Product Model | VWM-PD-8-36K-PW |
| Product Name | VWM Series 8RU Low Profile Vertical Wall Mounted Rack - 18in Depth - Putty Wrink |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Features | Powder Coated,Cable Management,Lockable Door,Key Lock |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Putty |
| Product Material | Steel,Plexiglass |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Height | 36" (914.40 mm) |
| Width | 25" (635 mm) |
| Depth | 18" (457.20 mm) |
| Rack Height | 8U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 27.80" (706.12 mm) |
| Weight (Approximate) | 76.40 lb (34654.46 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]