Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic WMRK Series Enclosure - For Server - 42U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 33.60" (853.44 mm) Rack Depth - - (WMRK-4236SVR-AB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server
Features: Cable Management,Perforated Door,Lockable Door,Adjustable Mounting Rails
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 4535.92 kg
Height: 80.06" (2033.52 mm)
Width: 23.94" (608.08 mm)
Depth: 38.26" (971.80 mm)
Rack Height: 42U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 33.60" (853.44 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | WMRK-4236SVR-AB |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | WMRK |
| Product Name | WMRK Series Enclosure |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Features | Cable Management,Perforated Door,Lockable Door,Adjustable Mounting Rails |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 4535.92 kg |
| Height | 80.06" (2033.52 mm) |
| Width | 23.94" (608.08 mm) |
| Depth | 38.26" (971.80 mm) |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 33.60" (853.44 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Split Side Panel - 36" (914.40 mm) Depth |
| SKU | SPN4536 |
| Sale Price | $1115.95 |
| Product | Middle Atlantic Rack Door - For Equipment Rack - 42U Rack Height - Rack-mountable - Black Textured Powder Coat - Steel, Plexiglass |
| SKU | FD-WMRK-42 |
| Sale Price | $460.95 |
| Product | Middle Atlantic Z-Rail Adapter, WMRK Series - 42U Rack Height - Rack-mountable - Black - Steel |
| SKU | PROWMRK-ZRA-42 |
| Sale Price | $130.95 |
| Product | Middle Atlantic Mounting Bracket for Enclosure - Steel - 1 |
| SKU | WMRK-Z4 |
| Sale Price | $121.95 |
| Product | Middle Atlantic Plenum Base, 36"D, WMRK Series - Floor Standing - Black Powder Coat - Steel |
| SKU | PBS-WMRK-36 |
| Sale Price | $524.95 |
[/custom-options]