Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic WRK-SA Rack Cabinet - 24U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Standalone - 4535.92 kg Maximum Weight Capacity (WRK-24SA-32LRD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails
Form Factor: Standalone
Maximum Weight Capacity: 4535.92 kg
Width: 24.25" (615.95 mm)
Depth: 32" (812.80 mm)
Rack Height: 24U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Standalone form factor for added reliability and dependability
- Cable management feature provides a surface-mounted conduit for wiring that completely encloses the cables and protects them from heat, dust, light, and even moisture
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | WRK-24SA-32LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | WRK-SA |
| Product Name | WRK-SA Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Standalone |
| Maximum Weight Capacity | 4535.92 kg |
| Width | 24.25" (615.95 mm) |
| Depth | 32" (812.80 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
[/custom-specifications]