Mini DisplayPort 4K Video Dock With USB 3.0 LAN Hub And Four Ports For Notebook Desktop Notebook/Desktop Mini-DP Network RJ-45 SIIG PC X JU-H30F11-S1
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Mini-DP 4K Video Dock with USB 3.0 LAN Hub
- USB 3.0 Type-A to Micro USB 3.0 Cable
- USB 2.0 Type-A to Micro B Cable
- Quick Start Guide
Connectivity Technology: Wired
Device Supported: Desktop PC,Notebook
Host Interface: USB 3.0
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.0 Ports: 3
Network (RJ-45): Yes
Mini DisplayPort: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
HDMI: Yes
Height: 0.70" (17.78 mm)
Width: 1.83" (46.48 mm)
Depth: 4.77" (121.16 mm)
Weight (Approximate): 2.88 oz (81.65 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Manufacturer Part Number | JU-H30F11-S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Brand Name | SIIG |
| Product Name | Mini-DP 4K Video Dock with USB 3.0 LAN Hub |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Desktop PC,Notebook |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.70" (17.78 mm) |
| Width | 1.83" (46.48 mm) |
| Depth | 4.77" (121.16 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz (81.65 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]