Monoprice 6ft Premier Series 1/4-inch (TS) Male to Male 16AWG Audio Cable (Gold Plated) - 6 ft (1.83 m) 6.35mm Audio Cable for Audio - (5496)
SKU:
5496
UPC:
844660054962
MSRP:
$9.99
$9.99
$8.99
Save:
$1.00 (10.01%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Cable Type: 6.35mm
Cable Length: 6 ft
Connector Type on First End: 6.35mm Audio - Male
Connector on First End Details: 1 x 6.35mm Audio - Male
Connector Type on Second End: 6.35mm Audio - Male
Connector on Second End Details: 1 x 6.35mm Audio - Male
Connector Plating: Gold
Shielding: Yes
Device Supported: Speaker,Audio Device
Features: Stranded,Molded,Booted
Limited Warranty: Lifetime
- Enjoy the feast of songs with audio device compatibility
- Features 6.35mm cable type
- Features Stranded
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5496 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Line | Premier |
| Product Name | 6ft Premier Series 1/4-inch (TS) Male to Male 16AWG Audio Cable (Gold Plated) |
| Product Type | Audio Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | 6.35mm |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Speaker,Audio Device |
| Features | Stranded,Molded,Booted |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Monoprice 6ft Premier Series 1/4-inch (TS) Male to Male 16AWG Audio Cable (Gold Plated) - 6 ft (1.83 m) 6.35mm Audio Cable for Audio - (5496)
MSRP:
$9.99
$9.99
$8.99
Save:
$1.00 (10.01%)
Out of stock