Monoprice Commercial 10473 Mounting Bracket for TV, LED TV, LCD Display, Plasma Display - Black - 32" to 55" Screen Support - 99 lb g) (10473)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Commercial 10473 Mounting Bracket
- Mounting Hardware
Device Supported: TV,LED TV,LCD Display,Plasma Display
Maximum Load Capacity: 99 lb (44905.64 g)
Minimum Screen Size Supported: 32" (812.80 mm)
Maximum Screen Size Supported: 55" (1397 mm)
Features: Anti-theft,Adjustable,15° Downward Tilt,Built-in Spirit Level,-15° to 10° Tilt
Product Color: Black
Product Material: Steel
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 400 x 400,75 x 50
Package Contents:
Application/Usage: Wall,Brick,Concrete,Wood Stud
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Sustains a maximum load capacity of 44.91 kg
- Compatible with the screen size of 55"
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 10473 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Line | Commercial |
| Product Model | 10473 |
| Product Name | Commercial 10473 Mounting Bracket |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | TV,LED TV,LCD Display,Plasma Display |
| Maximum Load Capacity | 99 lb (44905.64 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 55" (1397 mm) |
| Features | Anti-theft,Adjustable,15° Downward Tilt,Built-in Spirit Level,-15° to 10° Tilt |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400,75 x 50 |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Wall,Brick,Concrete,Wood Stud |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]