Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Width-Adjustable Bookshelf Speaker Wall Mount Brackets
- 1x User Manual
Device Supported: Speaker
Maximum Load Capacity: 55 lb (24947.58 g)
Rugged: Yes
Features: Adjustable Width,Space Saving Design,Anti-skid,Durable,Sturdy,Easy to Install,Pan Adjustment
Minimum Adjustable Depth: 5.50" (139.70 mm)
Maximum Adjustable Depth: 11.20" (284.48 mm)
Minimum Tilt Angle: -10°
Maximum Tilt Angle: 10°
Minimum Swivel Angle: -180°
Maximum Swivel Angle: 180°
Mount Function: Swivel,Tilt,Wall Mount,Cable Management,Pan
Mount Surface: Wall
Durability: Vibration Resistant,Scratch Resistant,Scuff Resistant
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Metal
Form Factor: Wall Mountable
Width: 11.20" (284.48 mm)
Depth: 7.40" (187.96 mm)
Package Contents:
Application/Usage: Home,Room
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 44896 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Name | Mounting Bracket |
| Packaged Quantity | 2 |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | Speaker |
| Maximum Load Capacity | 55 lb (24947.58 g) |
| Rugged | Yes |
| Features | Adjustable Width,Space Saving Design,Anti-skid,Durable,Sturdy,Easy to Install,Pan Adjustment |
| Minimum Adjustable Depth | 5.50" (139.70 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 11.20" (284.48 mm) |
| Minimum Tilt Angle | -10° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Minimum Swivel Angle | -180° |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Mount Function | Swivel,Tilt,Wall Mount,Cable Management,Pan |
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Vibration Resistant,Scratch Resistant,Scuff Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Width | 11.20" (284.48 mm) |
| Depth | 7.40" (187.96 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Home,Room |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]