B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
First End Connector Type: NEMA 6-20P
Second End Connector Type: IEC 60320 C19
Device Supported: Computer,Monitor,PDU,Server,UPS
Gauge: 12
Features: Heavy Duty
Voltage Rating: 250 V
Current Rating: 20 A
Cord Length: 6 ft (1.83 m)
Color Family: Black
Product Color: Black
Jacket Material: Service Junior Thermoplastic (SJT)
Limited Warranty: Lifetime
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- 250 V cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Relaxes you by letting you replace your misplaced and overused power cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 40086 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 6-20P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Device Supported | Computer,Monitor,PDU,Server,UPS |
| Gauge | 12 |
| Features | Heavy Duty |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Monoprice Standard Power Cord - For Computer, Monitor, PDU, Server, UPS - 12 Gauge - 250 V / 20 A - Black - 6 ft (1.83 m) Cord Length (40086)
$24.99
Out of stock