MSI FORCE GC300 Wireless White Controller With Hall Effect Triggers Rear Macro Buttons And Anti Slip Texture FORCEGC300WW
SKU:
FORCEGC300WW
UPC:
824142386491
MSRP:
$77.95
$78.56
$72.95
Save:
$5.00 (6.36%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
14.78
(cm)
Height:
11.10
(cm)
Depth:
6.78
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
- 2-Level Hall Effect Triggers for precise movements
- 2x Rear Macro buttons for multiple inputs without moving your fingers from their positions
- FORCE GC300 Wireless White Controller
- 1 x 2m (USB-C to A)
- 1 x 2.4GHz Wireless USB Dongle
Connectivity Technology: Cable,Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Buttons & Controls:
Platform Supported: PC,Android
USB: Yes
Operating System Supported: Android 8.0+,Windows 10+
Color Family: White
Product Color: White
Height: 4.37" (111 mm)
Width: 5.82" (147.83 mm)
Depth: 2.67" (67.82 mm)
Weight (Approximate): 8 oz (226.80 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- 2-Level Hall Effect Triggers for precise movements
- 2x Rear Macro buttons for multiple inputs without moving your fingers from their positions
- Responsive vibrating motors for immersive haptic feedback
- Ergonomic design and 20 hr battery makes long and uninterrupted gaming sessions a reality
- Durable buttons rated for millions of clicks and consistent button feedback let you focus on doing your best
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | FORCEGC300WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | Force |
| Product Model | GC300 |
| Product Name | FORCE GC300 Wireless White Controller |
| Product Type | Gaming Pad |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable,Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Buttons & Controls |
|
| Platform Supported | PC,Android |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Android 8.0+,Windows 10+ |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4.37" (111 mm) |
| Width | 5.82" (147.83 mm) |
| Depth | 2.67" (67.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
MSI FORCE GC300 Wireless White Controller With Hall Effect Triggers Rear Macro Buttons And Anti Slip Texture FORCEGC300WW
MSRP:
$77.95
$78.56
$72.95
Save:
$5.00 (6.36%)
Out of stock