Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI Z790TOMWI MAG Z790 TOMAHAWK Gaming Desktop Motherboard - Intel Z790 Chipset - Socket LGA-1700 - ATX
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MAG Z790 TOMAHAWK Gaming Desktop Motherboard
- Wi-fi Antenna
- 2 x Sata Cables
- EZ M.2 Clip
- Cable Stickers
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- USB Drive
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Z790
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Pentium Gold,Celeron,Core
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,5000 MHz,4800 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 10,0,1,5
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Total Number of Expansion Slots: 3
Total Number of PCI Express Slots: 3
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 2
PCI Express Standard: PCI Express 3.0,PCI Express 5.0,PCI Express 4.0
Number of eSATA Ports: 7
Total Number of USB Ports: 10
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
S/PDIF: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of M.2 Interfaces: 4
Total Number of Onboard USB Ports: 7
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- Compatible Pentium Gold processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- Supported 10 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- Wireless LAN support lets you connect to the internet and have instant access to social media, music, movies and online games
- HDMI interface enables the user to experience a fantastic sound/video quality at the expense of a single cable
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- ATX form factor brings a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports with an enhanced heat dissipation capability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | Z790TOMWI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | MAG |
| Product Model | MAG Z790 TOMAHAWK |
| Product Name | MAG Z790 TOMAHAWK Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z790 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Pentium Gold,Celeron,Core |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 7600 MHz,7400 MHz,7200 MHz,7000 MHz,6800 MHz,6600 MHz,6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,5000 MHz,4800 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 10,0,1,5 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| PCI Express Standard | PCI Express 3.0,PCI Express 5.0,PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of eSATA Ports | 7 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]