Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI MAG PANO PZ Mid-tower Case In Black With Tempered Glass And Support For ATX EATX Motherboards Installed Plastic PANO120RPZ
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Motherboard Supported: ATX,EATX,ITX,Micro ATX
Number of Fans Supported: 5
Number of Fans Installed: 7
Fan Size Supported: 4.72" (120 mm),5.51" (140 mm)
Installed Fan Size: 4.72" (120 mm)
Installed Fan Size Details: 7 x 120mm
Features: Cable Management,Reset Button,LED Button,Dual Chamber
Window Panel: Yes
Window Panel Location: Top,Side Panel,Bottom
Number of Internal 3.5" Bays: 2
Number of Internal 2.5" Bays: 1
Number of Total Expansion Bays: 3
Total Number of Expansion Slots: 7
Total Number of USB Ports: 2
USB Port Details: 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C,1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Front USB: Yes
Total Number of Audio In Ports: 1
Front Audio In: Yes
Total Number of Audio Out Ports: 1
Front Audio Out: Yes
Microphone: Yes
Headphone/Microphone Combo Port: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Tempered Glass,Plastic,Steel
Cooler Type: Fan/Liquid Cooler
Form Factor: Mid-tower
Maximum CPU Cooler Height: 7.09" (180 mm)
Maximum PSU Length: 7.87" (200 mm)
Maximum GPU Length: 13.31" (338 mm)
Height: 19.53" (496 mm)
Width: 11.85" (301 mm)
Depth: 18.50" (470 mm)
Weight (Approximate): 35.49 lb (16100 g)
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- Total 3 expansion bays are sufficient to add ample amount of computing hardware for a dignified configuration
- Mid-tower structure grants ample space for more hardware components
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PANO120RPZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | MAG PANO 120R PZ |
| Product Name | MAG PANO 120R PZ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX,EATX,ITX,Micro ATX |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Number of Fans Installed | 7 |
| Fan Size Supported | 4.72" (120 mm),5.51" (140 mm) |
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Installed Fan Size Details | 7 x 120mm |
| Features | Cable Management,Reset Button,LED Button,Dual Chamber |
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Top,Side Panel,Bottom |
| Bays | |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C,1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Tempered Glass,Plastic,Steel |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Form Factor | Mid-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.09" (180 mm) |
| Maximum PSU Length | 7.87" (200 mm) |
| Maximum GPU Length | 13.31" (338 mm) |
| Height | 19.53" (496 mm) |
| Width | 11.85" (301 mm) |
| Depth | 18.50" (470 mm) |
| Weight (Approximate) | 35.49 lb (16100 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]