Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Optoma Creative Touch 3-Series 75" Interactive Flat Panel Display - Cortex A55 - 4 GB - Infrared (IrDA) - Touchscreen - 3840 x 2160 - (3752RK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Creative Touch 3-Series 75" Interactive Flat Panel Display
- Power Cord (5m)
- USB Touch Cable (3m)
- USB-C Cable (2m)
- HDMI Cable
- 2 x Writing Pen
- Remote Control
- Battery
- Pen Holder / Pen Tray
- QSG
Backlight Technology: Direct LED
Screen Mode: 4K UHD
Screen Resolution: 3840 x 2160
Scan Format: 2160p
Response Time: 6 ms
Contrast Ratio: 1,200:1,5,000:1
Brightness: 400 cd/m²
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Tempered Glass: Yes
Ambient Light Sensor: Yes
Touchscreen: Yes
Multi-touch Screen: Yes
Number of Touch Points: 20
Touchscreen Technology: Infrared (IrDA)
Processor Type: Cortex A55
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Standard Memory: 4 GB
Flash Memory Capacity: 32 GB
Speakers: Yes
Number of Speakers: 2
Microphone: Yes
RMS Output Power: 40 W
Wireless LAN: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 5
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Audio Line In: Yes
VGA: Yes
DisplayPort: Yes
Serial: Yes
S/PDIF Out: Yes
Operating System Platform: Android
Operating System: Android 11
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Power Consumption: 400 W
Standby Power Consumption: 500 mW
VESA Mount Standard: 800 x 400
Height: 41.22" (1046.99 mm)
Width: 68.31" (1735.07 mm)
Depth: 4.57" (116.08 mm)
Weight (Approximate): 112.44 lb (51001.93 g)
Package Contents:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | 3752RK |
| Manufacturer Website Address | http://www.optoma.com |
| Brand Name | Optoma |
| Product Line | Creative Touch |
| Product Series | 3-Series |
| Product Model | 3752RK |
| Product Name | Creative Touch 3-Series 75" Interactive Flat Panel Display |
| Product Type | Collaboration Display |
| Display & Graphics | |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Response Time | 6 ms |
| Contrast Ratio | 1,200:1,5,000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Tempered Glass | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 20 |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 11 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Power Consumption | 400 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Height | 41.22" (1046.99 mm) |
| Width | 68.31" (1735.07 mm) |
| Depth | 4.57" (116.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 112.44 lb (51001.93 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]