Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Optoma DLP Projector 16:9 HDR 4K UHD Front Projection High Resolution 3840 By 2160 Dynamic Normal 2160p Range White Hour Mode X UHZ66
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UHZ66 Eco-Friendly Compact High Brightness 4K UHD Laser Projector
- AC Power Cord
- Remote Control With 1x CR2025 Battery
- Basic User Manual
Projection Method: Front
3D Type: 3D
High Dynamic Range (HDR): Yes
High Dynamic Range (HDR) Type: HLG
Native Resolution: 3840 x 2160
Graphic Mode: 4K UHD
Native Aspect Ratio: 16:9
Minimum Focal Length: 20.9 mm (0.82")
Maximum Focal Length: 32.6 mm (1.28")
Maximum Diagonal Image Size: 25.25 ft (7696.20 mm)
Optical Zoom: 1.6x
Number of Lamps: 1
Lamp Type: Laser
Normal Mode Lamp Life: 30000 Hour
Standard Mode Brightness: 4000 lm
Contrast Ratio: 500,000:1
Output Scan Format: 2160p
HDMI: Yes
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Operating Power Consumption: 185 W
Product Color: White
Height: 4.49" (114.05 mm)
Width: 10.79" (274.07 mm)
Depth: 8.50" (215.90 mm)
Weight (Approximate): 6.61 lb (2998.25 g)
Application/Usage: Entertainment,Home,Gaming
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
- Enjoy the advantages of using the DLP technology that delivers high contrast, filter-free design, reduced pixelation and virtually no degradation
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- 4000 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colors
- Features the 4K UHD resolution
- Up to 500,000:1 contrast ratio
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | UHZ66 |
| Manufacturer Website Address | http://www.optoma.com |
| Brand Name | Optoma |
| Product Model | UHZ66 |
| Product Name | UHZ66 Eco-Friendly Compact High Brightness 4K UHD Laser Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Display & Graphics | |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Lens | |
| Minimum Focal Length | 20.9 mm (0.82") |
| Maximum Focal Length | 32.6 mm (1.28") |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.25 ft (7696.20 mm) |
| Optical Zoom | 1.6x |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Video | |
| Output Scan Format | 2160p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 185 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 4.49" (114.05 mm) |
| Width | 10.79" (274.07 mm) |
| Depth | 8.50" (215.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb (2998.25 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Entertainment,Home,Gaming |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]