Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Optoma ZU1100 3D DLP Projector - 16:10 - High Dynamic Range (HDR) - Front - 1080p - 30000 Hour Normal Mode - WUXGA - 2,000,000:1 - lm (ZU1100)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ZU1100 DLP Projector
- AAA Battery
- AC power cable 3M
- Lens cover
- Quick start guide
Projection Method: Front
3D Type: 3D
High Dynamic Range (HDR): Yes
Graphic Mode: WUXGA
Maximum Resolution: 1920 x 1200
Native Aspect Ratio: 16:10
Number of Lamps: 1
Lamp Type: Laser
Normal Mode Lamp Life: 30000 Hour
Standard Mode Brightness: 11500 lm
Contrast Ratio: 2,000,000:1
Video Signal Standard: HDTV
Output Scan Format: 1080p
Wireless LAN: Yes
HDMI: Yes
DVI: Yes
SDI Standard: 3G-SDI
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Operating Power Consumption: 360 W
Height: 8.18" (207.80 mm)
Width: 19.06" (484 mm)
Depth: 20.83" (529 mm)
Weight (Approximate): 46.30 lb (21000 g)
Application/Usage: Room,Conference
Package Contents:
Limited Warranty: 5 Year
- Enjoy the advantages of using the DLP technology that delivers high contrast, filter-free design, reduced pixelation and virtually no degradation
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- Amazing display quality with an outstanding brightness of 11500 lm
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- Up to 2,000,000:1 contrast ratio
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | ZU1100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.optoma.com |
| Brand Name | Optoma |
| Product Model | ZU1100 |
| Product Name | ZU1100 DLP Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 11500 lm |
| Contrast Ratio | 2,000,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| SDI Standard | 3G-SDI |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 360 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.18" (207.80 mm) |
| Width | 19.06" (484 mm) |
| Depth | 20.83" (529 mm) |
| Weight (Approximate) | 46.30 lb (21000 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Room,Conference |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Optoma BX-CTADOME - 3.2 mm (0.13") to 3.2 mm (0.13") - f/2.2 - f/2.2 - Fixed Lens - Designed for Projector - 6.89" (175 mm) Length |
| SKU | BX-CTADOME |
| Sale Price | $13329.95 |
| Product | Optoma BX-CTA15 - 11.1 mm (0.44") to 14.1 mm (0.55") - f/2.3 - f/2.53 - Short Throw Fixed Lens - Designed for Projector - 1.3x Optical Zoom - 7.09" (180 mm) Length |
| SKU | BX-CTA15 |
| Sale Price | $5054.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]