Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Optoma ZW350E 3D DLP Projector - 16: 10 WXGA - 1280 x 800 - 30000 Hour Lamp - White
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ZW350e Compact High Brightness Laser Projector
- AC Power Cord
- Remote Control
- 1x CR2025 Battery
- Basic User Manual
Projection Method: Front
3D Type: 3D
Native Resolution: 1280 x 800
Graphic Mode: WXGA
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Native Aspect Ratio: 16:10
Minimum Focal Length: 21.9 mm (0.86")
Maximum Focal Length: 24 mm (0.94")
Maximum Diagonal Image Size: 25 ft (7620 mm)
Optical Zoom: 1.1x
Minimum Projection Distance: 39.37" (1000 mm)
Maximum Projection Distance: 32.81 ft (9999.98 mm)
Number of Lamps: 1
Lamp Type: Laser
Normal Mode Lamp Life: 30000 Hour
Standard Mode Brightness: 4000 lm
Throw Ratio: 1.54 to 1.72
Contrast Ratio: 300,000:1
Video Signal Standard: HDTV
Output Scan Format: 1080p
HDMI: Yes
USB: Yes
Operating Power Consumption: 139 W
Product Color: White
Form Factor: Portable
Height: 4.49" (114.05 mm)
Width: 10.79" (274.07 mm)
Depth: 8.50" (215.90 mm)
Weight (Approximate): 6.61 lb (2998.25 g)
Application/Usage: Entertainment,Conference Room,Board Room
Package Contents:
- DLP offers a brilliant, colorful and clear visual with deep blacks
- Time to put your 3D goggles on because this projector is able to project 3D content from any 3D display screen
- Delivers powerful 4000 lm brightness for clear visuals
- Delivers high-quality widescreen performance in any settings with the WXGA graphic mode on
- Up to 300,000:1 contrast ratio
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | ZW350E |
| Manufacturer Website Address | http://www.optoma.com |
| Brand Name | Optoma |
| Product Model | ZW350e |
| Product Name | ZW350e Compact High Brightness Laser Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Display & Graphics | |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Graphic Mode | WXGA |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Lens | |
| Minimum Focal Length | 21.9 mm (0.86") |
| Maximum Focal Length | 24 mm (0.94") |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft (7620 mm) |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Projection Distance | 39.37" (1000 mm) |
| Maximum Projection Distance | 32.81 ft (9999.98 mm) |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Ratio | 1.54 to 1.72 |
| Contrast Ratio | 300,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 139 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 4.49" (114.05 mm) |
| Width | 10.79" (274.07 mm) |
| Depth | 8.50" (215.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb (2998.25 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Entertainment,Conference Room,Board Room |
| Package Contents |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]