OtterBox Defender Rugged Carrying Case (Holster) Apple iPhone 7, iPhone 8, iPhone SE 2, iPhone SE 3 Smartphone - Black - Dirt Bump ... (77-56603)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- iPhone SE (3rd and 2nd Gen) and iPhone 8/7 Case Defender Series
- Screen Protector
Style: Holster
Carrying Options: Holster,Belt Clip
Rugged: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Polycarbonate,Synthetic Rubber
Durability: Dirt Resistant,Bump Resistant,Scrape Resistant,Dirt Resistant Port,Dust Resistant Port,Lint Resistant Port,Wear Resistant Interior,Drop Resistant Interior,Bump Resistant Interior,Tear Resistant Interior,Impact Absorbing Interior,Scrape Resistant Screen Protector,Scratch Resistant Screen Protector
Height: 5.91" (150.11 mm)
Width: 3.12" (79.25 mm)
Depth: 0.57" (14.48 mm)
Weight (Approximate): 7.20 oz (204.12 g)
Package Contents:
Application/Usage: Smartphone
Brand Compatibility: Apple
Phone Model Compatibility: iPhone 7,iPhone 8,iPhone SE 2,iPhone SE 3
Compatibility: Apple - iPhone 7 , iPhone 8 , iPhone SE 2, iPhone SE 3
Limited Warranty: 3 Year
- Perfect to be used with smartphone
- Store and carry your gadget and accessories with this zippered carrying case
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | OtterBox |
| Manufacturer Part Number | 77-56603 |
| Manufacturer Website Address | http://www.otterbox.com |
| Brand Name | OtterBox |
| Product Line | Defender |
| Product Name | iPhone SE (3rd and 2nd Gen) and iPhone 8/7 Case Defender Series |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Style | Holster |
| Carrying Options | Holster,Belt Clip |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polycarbonate,Synthetic Rubber |
| Durability | Dirt Resistant,Bump Resistant,Scrape Resistant,Dirt Resistant Port,Dust Resistant Port,Lint Resistant Port,Wear Resistant Interior,Drop Resistant Interior,Bump Resistant Interior,Tear Resistant Interior,Impact Absorbing Interior,Scrape Resistant Screen Protector,Scratch Resistant Screen Protector |
| Height | 5.91" (150.11 mm) |
| Width | 3.12" (79.25 mm) |
| Depth | 0.57" (14.48 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz (204.12 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Smartphone |
| Brand Compatibility | Apple |
| Phone Model Compatibility | iPhone 7,iPhone 8,iPhone SE 2,iPhone SE 3 |
| Compatibility | Apple - iPhone 7 , iPhone 8 , iPhone SE 2, iPhone SE 3 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]