Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC 16TB Mercury Elite Pro Quad USB-C (10Gb/s) RAID Storage Solution With SoftRAID - Up to 1000MB/s RAID 0 Speed - Four Drives - (3 - (OWCMEQCTSRT16)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Mercury Elite Pro Quad External Storage Solution
- 1 x 1.0M (39") USB-C to USB-C Cable
- 1 x 1.0M (39") USB-C to USB-A Cable
- 1 x External Power Cable
- 2 x Security Keys for Front Panel Lock
- 1 x Quick Start Guide for OWC Mercury Elite Pro Quad
- 1 x Assembly Manual & User Guide for OWC Mercury Elite Pro Quad
- 1 x 3 Years of SoftRAID Premium Access (License located on device)
- 1 x Quick Start Guide for OWC SoftRAID( Digital)
Number of Hard Drives Supported: 4
Number of Hard Drives Installed: 4
Total Hard Drive Capacity Installed: 16 TB
Number of Solid State Drive Supported: 4
Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbit/s
Number of Total Expansion Bays: 4
Number of 2.5"/3.5" Bays: 4
Non-RAID Mode: JBOD
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0
Software RAID Supported: Yes
Drive Interface: SATA
Host Interface: USB 3.2 (Gen 2) Type C
Operating System Supported: Windows 7,Windows 7 x64,Windows 8,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 x64,Windows Server 2012,Windows 10,Windows 10 x64,Windows Server 2016,Windows 11,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks,Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra,Mac OS X 10.13 High Sierra,Mac OS X 10.14 Mojave,Mac OS X 10.15 Catalina,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,Windows Home Server 2011,Windows Server 2019,Mac OS X 11.x Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,macOS Sequoia 15.x,Windows Server 2022
Cooling Fan: Yes
Height: 7.30" (185.42 mm)
Width: 5.30" (134.62 mm)
Depth: 9.40" (238.76 mm)
Form Factor: External
Weight (Approximate): 14.11 lb (6400 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Works with all USB systems, Thunderbolt (USB-C) compatible Up to 1000MB/s
- Includes SoftRAID
- : robust software for creating, monitoring, and managing advanced RAID sets
- Four universal drive bays for 2.5-inch and 3.5-inch drives
- 3 Year OWC Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCMEQCTSRT16 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Mercury Elite Pro Quad |
| Product Name | Mercury Elite Pro Quad External Storage Solution |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | DAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 16 TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 4 |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 4 |
| Controllers | |
| Non-RAID Mode | JBOD |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0 |
| Software RAID Supported | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 7,Windows 7 x64,Windows 8,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 x64,Windows Server 2012,Windows 10,Windows 10 x64,Windows Server 2016,Windows 11,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks,Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra,Mac OS X 10.13 High Sierra,Mac OS X 10.14 Mojave,Mac OS X 10.15 Catalina,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,Windows Home Server 2011,Windows Server 2019,Mac OS X 11.x Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,macOS Sequoia 15.x,Windows Server 2022 |
| Physical Characteristics | |
| Cooling Fan | Yes |
| Height | 7.30" (185.42 mm) |
| Width | 5.30" (134.62 mm) |
| Depth | 9.40" (238.76 mm) |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb (6400 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]