OWC 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - 8 GB (1 x 8GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - CL19 - 1.20 V - 260-pin - SODIMM (OWC2666DDR4S08G)
SKU:
OWC2666DDR4S08G
UPC:
810586031332
MSRP:
$127.99
$127.99
$116.99
Save:
$11.00 (8.59%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Macmini8.1 3.6GHz i3
- Macmini8.1 3.0GHz i5
- Macmini8.1 3.2GHz i7
Memory Size: 8 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 8GB
Memory Speed: 2666 MHz
Memory Standard: DDR4-2666/PC4-21300
CAS Latency: CL19
Device Supported: Notebook,Mac mini
Number of Pins: 260-pin
Form Factor: SODIMM
Compatibility:
Mac mini (Late 2018) (November, 2018):
- 2666 MHz memory speed with CL19 latency for great multitasking capability
- SODIMM 8 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 260-pin-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC2666DDR4S08G |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Notebook,Mac mini |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Mac mini (Late 2018) (November, 2018):
|
[/custom-specifications]
OWC 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - 8 GB (1 x 8GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - CL19 - 1.20 V - 260-pin - SODIMM (OWC2666DDR4S08G)
MSRP:
$127.99
$127.99
$116.99
Save:
$11.00 (8.59%)
Out of stock