Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Aura Pro 2 TB Custom Blade Internal NVMe Solid State Drive Compatible With Mac Mini Devices Express Device PCI OWCSP4P1T1MM20K
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Aura Pro X2 Solid-State Drive
- 1 x Torx T5 Driver
- 1 x Torx T6S Driver
- 1 x Nylon Pry Tool (Spudger)
- 3 x Installation Components
- 1 x Installation Guide for Mac mini (2014)
- 5 Year OWC Limited Warranty
Storage Capacity: 2 TB
Platform Supported: Mac
Endurance (TBW): 1000 TB
Maximum Sequential Read: 807 MB/s
Maximum Sequential Write: 788 MB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: Custom Blade
Durability: Shock Resistant
Height: 0.12" (3 mm)
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.50" (89 mm)
Weight (Approximate): 15.43 lb (7000 g)
Package Contents:
Device Supported: Mac mini
Compatibility:
Mac mini (Late 2014)
Operating System Compatibility: macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,macOS Big Sur 11.x,Mac OS X 12.x Monterey
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- High performance for high demands
- Read speeds up to 807MB/s and Write speeds up to 778MB/s1
- Consumes less power and runs cooler
- Designed for macOS 10.13 and beyond
- NVMe - PCIe 4.0 x4
- 5 Year OWC Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCSP4P1T1MM20K |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Aura Pro X2 |
| Product Name | Aura Pro X2 Solid-State Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Drive Performance | |
| Endurance (TBW) | 1000 TB |
| Maximum Sequential Read | 807 MB/s |
| Maximum Sequential Write | 788 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Custom Blade |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 0.12" (3 mm) |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.50" (89 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.43 lb (7000 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Mac mini |
| Compatibility | Mac mini (Late 2014) |
| Operating System Compatibility | macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,macOS Big Sur 11.x,Mac OS X 12.x Monterey |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]