Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Aura Pro IV PCIe 4.0 NVMe M.2 2242 Solid State Drive Maximum Capacity TLC NAND Million Write Read SSD To Up OWCSP4P4T1AT04
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4TB Aura Pro IV PCIe 4.0 NVMe M.2 2242 SSD
- 5 Year OWC Limited Warranty
- OWC Accelsior 1M2 NVMe M.2 SSD to PCIe 4.0 Adapter Card
- OWC miniStack STX Stackable Storage Enclosure with Thunderbolt Hub Xpansion
- OWC Express 1M2USB4 (40GB/s) Bus-Powered Portable External Storage Enclosure
Storage Capacity: 4 TB
Platform Supported: PC,Mac
Maximum Sequential Read: 3.55 GB/s
Maximum Sequential Write: 3.17 GB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2242
Height: 0.10" (2.54 mm)
Width: 0.90" (22.86 mm)
Length: 1.70" (43.18 mm)
Package Contents:
Device Supported: Computer,Notebook,Ultrabook,Mini PC
Compatibility:
Operating System Compatibility: Mac OS,Windows Server 2008 R2,Windows 7,Windows Home Server,Windows 8,Windows 8.1,Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2,Windows 10,Windows Server 2019,Windows Server 2022,Windows 11
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Extremely fast: up to 3633MB/s sequential read/write and up to 540MB/s1sustained write speed performance for incredible operating system responsiveness, pro A/V workflows, file and project back-ups, app/gaming load times, and more
- Compact design: the best choice for computers and devices that utilize a 2242-sized NVMe M.2 SSD
- Advanced technology: the latest flash management design for the highest reliability, performance, and endurance
- 5 Year OWC Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCSP4P4T1AT04 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Aura Pro IV |
| Product Name | 4TB Aura Pro IV PCIe 4.0 NVMe M.2 2242 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 3.55 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 3.17 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Height | 0.10" (2.54 mm) |
| Width | 0.90" (22.86 mm) |
| Length | 1.70" (43.18 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer,Notebook,Ultrabook,Mini PC |
| Compatibility |
|
| Operating System Compatibility | Mac OS,Windows Server 2008 R2,Windows 7,Windows Home Server,Windows 8,Windows 8.1,Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2,Windows 10,Windows Server 2019,Windows Server 2022,Windows 11 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]