OWC Memory Upgrade Module - For Server, Desktop PC, MAC, Mac Pro - 32 GB (4 x 8GB) - DDR3-1866/PC3-14900 DDR3 SDRAM - 1866 MHz Memory (OWC1866D3R8M32)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.50 V
Number of Modules: 4 x 8GB
Memory Speed: 1866 MHz
Memory Standard: DDR3-1866/PC3-14900
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL13
Device Supported: Server,Desktop PC,MAC,Mac Pro
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility:
Mac Pro (Late 2013)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 1866 MHz of memory speed with CL13 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR3-1866/PC3-14900 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC1866D3R8M32 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | Memory Upgrade Module |
| Packaged Quantity | 4 |
| Product Type | Memory Upgrade Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 4 x 8GB |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL13 |
| Device Supported | Server,Desktop PC,MAC,Mac Pro |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Mac Pro (Late 2013) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]