OWC OWC8566D3MPE8GB 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - For Mac Pro, Xserve, Desktop PC, Computer - DDR3-1066/PC3-8500 Single-rank Memory - (OWC8566D3MPE8GB)
SKU:
OWC8566D3MPE8GB
UPC:
810145845271
MSRP:
$57.99
$57.99
$53.99
Save:
$4.00 (6.90%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Mac Pro (Mid 2012) (MacPro5,1)
- Mac Pro (Mid 2010) (MacPro5,1)
- Mac Pro (Early 2009) (MacPro4,1)
- Xserve Xeon (Early 2009) (Xserve3,1)
Memory Voltage: 1.50 V
Memory Standard: DDR3-1066/PC3-8500
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL7
Device Supported: Mac Pro,Xserve,Desktop PC,Computer
Compatibility:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC8566D3MPE8GB |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Model | OWC8566D3MPE8GB |
| Product Name | OWC8566D3MPE8GB 8GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL7 |
| Device Supported | Mac Pro,Xserve,Desktop PC,Computer |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
[/custom-specifications]
OWC OWC8566D3MPE8GB 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - For Mac Pro, Xserve, Desktop PC, Computer - DDR3-1066/PC3-8500 Single-rank Memory - (OWC8566D3MPE8GB)
MSRP:
$57.99
$57.99
$53.99
Save:
$4.00 (6.90%)
Out of stock