Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panasonic Video Conferencing Camera 50 Fps 4K 3840 X 2160 MOS Sensor 74 Degree Field Of View Digital Zoom Network RJ45 AWUE40KPJ
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Maximum Frame Rate: 50 fps
Image Sensor Type: MOS
Field Of View (FOV) Angle: 74°
Digital Zoom: 2x
Network (RJ-45): Yes
HDMI Out: Yes
Operating System Supported: Windows,Windows 10,Windows 11,macOS 10.15
Mounting Type: Ceiling Mount
Height: 7.56" (192.10 mm)
Width: 6.30" (160 mm)
Depth: 6.54" (166 mm)
Weight (Approximate): 3.97 lb (1800 g)
- Being as light as 3.97 lb (1800 g), it is easy to install and comes in a travel-friendly size
- The fixed focus mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- 50 fps preserves the pixels and therefore the picture quality to record your videos smoothly
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | AW-UE40KPJ |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Brand Name | Panasonic |
| Product Name | Video Conferencing Camera |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Display & Graphics | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 50 fps |
| Image Sensor Type | MOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 74° |
| Lens | |
| Digital Zoom | 2x |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows,Windows 10,Windows 11,macOS 10.15 |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Height | 7.56" (192.10 mm) |
| Width | 6.30" (160 mm) |
| Depth | 6.54" (166 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb (1800 g) |
[/custom-specifications]