Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit Flush Mount Category 6A Patch Panel - 48 Port(s) - 48 x RJ-45 - 2U High - Black - Rack-mountable (NKA6XPPG48Y)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Ports: 48
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Product Color: Black
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 2U
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 4.75" (120.60 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Mexico
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | NKA6XPPG48Y |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Line | NetKey |
| Product Name | Flush Mount Category 6A Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 48 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 4.75" (120.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
[/custom-specifications]