Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit Opticom Fiber Adapter Panel - 12 Port(s) - Black, Charcoal Gray (FAPH1212CGMPO)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Ports: 12
Product Color: Black,Charcoal Gray
Product Material: Cold Rolled Steel
Height: 1.40" (35.56 mm)
Width: 4.30" (109.22 mm)
Depth: 0.80" (20.32 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | FAPH1212CGMPO |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Line | Opticom |
| Product Name | Opticom Fiber Adapter Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black,Charcoal Gray |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Height | 1.40" (35.56 mm) |
| Width | 4.30" (109.22 mm) |
| Depth | 0.80" (20.32 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]