Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit R2PS Rack Frame - 45U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Black - Steel - 1000 lb (453592.37 g) Maximum Weight Capacity (R2PS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 453.59 kg
Height: 84" (2133.60 mm)
Width: 20.30" (515.62 mm)
Depth: 3" (76.20 mm)
Rack Height: 45U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Frame offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | R2PS |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Model | R2PS |
| Product Name | R2PS Rack Frame |
| Product Type | Rack Frame |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 453.59 kg |
| Height | 84" (2133.60 mm) |
| Width | 20.30" (515.62 mm) |
| Depth | 3" (76.20 mm) |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]