Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit Wall Mount Cabinet, 12RU, 30" Depth, Windowed Door, Black - For Networking, UPS, Switch, Patch Panel - 12U Rack Height x 19" - (PZWMC1230W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Wall Mount Cabinet, 12RU, 30" Depth, Windowed Door, Black
- Keys
- Locks
- 2 x Adjustable #12-24 Threaded Rails
- Removable Cover Panel For Vent On Top Of Cabinet
- Assembly Hardware And Rear Cable Routing Accessory Kit
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Networking,UPS,Switch,Patch Panel
Features: Removable Side Panel,Lockable Side Panel,Cable Management
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 113.40 kg
Height: 23.80" (604.52 mm)
Width: 25" (635 mm)
Depth: 30" (762 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
- Networking application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PZWMC1230W |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Line | PanZone |
| Product Name | Wall Mount Cabinet, 12RU, 30" Depth, Windowed Door, Black |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Networking,UPS,Switch,Patch Panel |
| Features | Removable Side Panel,Lockable Side Panel,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 113.40 kg |
| Height | 23.80" (604.52 mm) |
| Width | 25" (635 mm) |
| Depth | 30" (762 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | PanZone PZWMCFKHF Fan Tray - 2 Fan - 897.7 gal/min (3398021.59 mL/min) - Black |
| SKU | PZWMCFKHF |
| Sale Price | $348.95 |
[/custom-options]