Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit Wall Mount Rack Cabinet For Wireless Access Point Patch Panel LAN Switch Gray Fiberglass Mountable PZNWE14
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Wireless Access Point,Patch Panel,LAN Switch
Form Factor: Wall Mountable
Product Color: Gray
Product Material: Fiberglass
Height: 15.50" (393.70 mm)
Width: 13.50" (342.90 mm)
Depth: 6.25" (158.75 mm)
Weight (Approximate): 4.60 kg
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in gray color for an elegant and fashionable look
- Built with fiberglass for added firmness and maximum reliability
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- Wireless Access Point application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PZNWE14. |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Model | PZNWE14 |
| Product Name | PZNWE14 Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Wireless Access Point,Patch Panel,LAN Switch |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Fiberglass |
| Height | 15.50" (393.70 mm) |
| Width | 13.50" (342.90 mm) |
| Depth | 6.25" (158.75 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.60 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]