Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
PanZone GTS-E Cable Tie Hand Tool, Dark Gray, Black, 7.82x1.32" , PK1 - 7.82" (198.63 mm) Length - Dark Gray - Plastic, Resin - 10.40 (GTS-E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Maintenance,Construction
Features: Ergonomic Design,Adjustable Tension
Color Family: Gray
Handle Color: Black
Product Color: Dark Gray
Product Material: Plastic,Resin
Height: 5.71" (145.03 mm)
Width: 1.32" (33.53 mm)
Length: 7.82" (198.63 mm)
Weight (Approximate): 10.40 oz (294.84 g)
- Low handle force is required to cut-off the cable tie
- Improved cable tie cut-off mechanism minimizes the impact to the installer's hand
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | GTS-E |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | PanZone |
| Product Name | GTS-E Cable Tie Hand Tool, Dark Gray, Black, 7.82x1.32" , PK1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Cable Tie Installation Tool |
| Product Information | |
| Application/Usage | Maintenance,Construction |
| Features | Ergonomic Design,Adjustable Tension |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Material | Plastic,Resin |
| Height | 5.71" (145.03 mm) |
| Width | 1.32" (33.53 mm) |
| Length | 7.82" (198.63 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.40 oz (294.84 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
Additional-pdf5
[/custom-user-manual]