Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Patriot Memory 32GB Signature DDR4 SDRAM Memory Module - For Desktop PC - 32 GB - DDR4-2133/PC4-17000 DDR4 SDRAM - 2133 MHz - - - DIMM (PSD432G2133K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Speed: 2133 MHz
Memory Standard: DDR4-2133/PC4-17000
Signal Processing: Unbuffered
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Limited Warranty: Lifetime
- 2133 MHz memory speed for great multitasking capability
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-2133/PC4-17000 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD432G2133K |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Line | Signature |
| Product Name | 32GB Signature DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]