Patriot Memory Signature Line DDR4 16GB 2133MHz Single Module - For Desktop PC - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2133/PC4-17000 DDR4 SDRAM - - (PSD416G21332)
SKU:
PSD416G21332
UPC:
814914020777
MSRP:
$69.73
$69.73
$68.99
Save:
$0.74 (1.06%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 2133 MHz
Memory Standard: DDR4-2133/PC4-17000
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL15
Device Supported: Desktop PC
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- 2133 MHz of memory speed with CL15 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-2133/PC4-17000 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD416G21332 |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Line | Signature |
| Product Name | Signature Line DDR4 16GB 2133MHz Single Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL15 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Patriot Memory Signature Line DDR4 16GB 2133MHz Single Module - For Desktop PC - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2133/PC4-17000 DDR4 SDRAM - - (PSD416G21332)
MSRP:
$69.73
$69.73
$68.99
Save:
$0.74 (1.06%)
Out of stock