Patriot Memory Signature Premium RAM Module - For Desktop PC - 8 GB (1 x 8GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz - CL46 (PSP58G560041H1)
SKU:
PSP58G560041H1
UPC:
04711378425208
MSRP:
$42.99
$42.99
$36.99
Save:
$6.00 (13.96%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 8 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Number of Modules: 1 x 8GB
Memory Speed: 5600 MHz
Memory Standard: DDR5-5600/PC5-44800
CAS Latency: CL46
Device Supported: Desktop PC
- 5600 MHz of memory speed with CL46 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 8 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSP58G560041H1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Line | Signature Premium |
| Product Name | Signature Premium RAM Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Desktop PC |
[/custom-specifications]
Patriot Memory Signature Premium RAM Module - For Desktop PC - 8 GB (1 x 8GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz - CL46 (PSP58G560041H1)
MSRP:
$42.99
$42.99
$36.99
Save:
$6.00 (13.96%)
Out of stock