Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Patriot Memory Viper Elite II DDR4 32GB (2 x 16GB) 3200MHz Kit - For Desktop PC - 32 GB (2 x 16GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - (PVE2432G320C8K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 2 x 16GB
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered,Unregistered
CAS Latency: CL18
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.19" (4.83 mm)
Width: 1.37" (34.80 mm)
Length: 5.27" (133.86 mm)
Weight (Approximate): 68 g
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Product line: Viper Elite II
- Edition: Red heatshield with black Viper logo / top
- Aluminum heat spreader with unique and specific design element
- Feature Overclock: XMP 2.0 support for automatic overclocking
- Compatibility: Tested across the latest Intel and AMD platforms for reliably fast performance
- Limited lifetime warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PVE2432G320C8K |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Line | Viper Elite II |
| Product Name | Viper Elite II DDR4 32GB (2 x 16GB) 3200MHz Kit |
| Package Type | Retail |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered,Unregistered |
| CAS Latency | CL18 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.19" (4.83 mm) |
| Width | 1.37" (34.80 mm) |
| Length | 5.27" (133.86 mm) |
| Weight (Approximate) | 68 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]