Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Paxton Access Proximity Keypad - KP75 - Black, White Door - Proximity - 1 Door(s) - 11.81" (300 mm) Operating Range - 12 V DC (375-110-US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Identification Method: Proximity
Operating Range: 11.81" (300 mm)
Number of Doors: 1
Application/Usage: Door
Input Voltage: 12 V DC
Product Color: Black,White
Height: 5.63" (143 mm)
Width: 2.95" (75 mm)
Depth: 0.63" (16 mm)
Country of Origin: United Kingdom
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Get full control over access protection and ensure employees gain fast access with this card reader/keypad access device
- The proximity technology delivers powerful and heightened security with convenience, affordability, and reliability
- Widely used for door access control
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Paxton Access Ltd. |
| Manufacturer Part Number | 375-110-US |
| Manufacturer Website Address | http://www.paxton.co.uk |
| Brand Name | Paxton Access |
| Product Model | KP75 |
| Product Name | Proximity Keypad - KP75 |
| Product Type | Card Reader/Keypad Access Device |
| Technical Information | |
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 11.81" (300 mm) |
| Number of Doors | 1 |
| Application/Usage | Door |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black,White |
| Height | 5.63" (143 mm) |
| Width | 2.95" (75 mm) |
| Depth | 0.63" (16 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]