Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Philips B-Line 43 Inch Smart 4K UHD LED-LCD TV With Google Assistant And YouTube Apps Backlight Supported Black Music 43BFL2214/27
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- B-Line 43BFL2214 Smart LED-LCD TV
- Remote Control
- 2 x AAA Batteries
- Power Cord
Screen Size Class: 43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size: 43"
Backlight Technology: LED
Operating System: Android 9.0 Pie
Features: Google Play,Auto Power Off,Auto Power On,Chromecast,AppControl,HTML5 Support,Weather Forecast,Pro:Idiom,Down Firing Speaker,Eco Mode,Audio Return Channel (ARC),Digital Link HD (CEC),Content Share,Auto On/Off
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Streaming Service: YouTube,YouTube Music
Virtual Assistant Supported: Google Assistant
Image Formats Supported: JPG,PNG,BMP,GIF
Digital Tuner: ATSC,256-QAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Scan Format: 2160p
Video Formats Supported: MPEG-1,MPEG-2,MPEG-4,HEVC,WMV9,AVI,MKV,VP9
RMS Output Power: 20 W
Sound System: DTS HD,Dolby Atmos,Dolby MS12D,DTS Studio Sound,Dolby AC-4
Number of Audio Channels: 2
Audio Formats Supported: MP3,AAC,WMA,WAV
Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Flash Memory Capacity: 16 GB
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 4
USB: Yes
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Maximum Operating Power Consumption: 115 W
Standby Power Consumption: < 0.5 W
Color Family: Black
Product Color: Black
VESA Mount Standard: 100 x 200
Mount Type: Wall Mount
Height: 22.02" (559.31 mm)
Width: 37.73" (958.34 mm)
Depth: 3.15" (80.01 mm)
Weight (Approximate): 16.80 lb (7620.35 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Limited Warranty: 12 Month
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- Enjoy movies or music with HD sound quality with DTS HD sound system
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- With few clicks, you can access millions of videos on your big TV screen via YouTube streaming
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
- Features 4 x HDMI ports for delivering and transferring high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 43BFL2214/27 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com |
| Brand Name | Philips |
| Product Line | B-Line |
| Product Model | 43BFL2214 |
| Product Name | B-Line 43BFL2214 Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 43.00" (1092.20 mm) |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | LED |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Features | Google Play,Auto Power Off,Auto Power On,Chromecast,AppControl,HTML5 Support,Weather Forecast,Pro:Idiom,Down Firing Speaker,Eco Mode,Audio Return Channel (ARC),Digital Link HD (CEC),Content Share,Auto On/Off |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service | YouTube,YouTube Music |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Image Formats Supported | JPG,PNG,BMP,GIF |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,256-QAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Video Formats Supported | MPEG-1,MPEG-2,MPEG-4,HEVC,WMV9,AVI,MKV,VP9 |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
| Sound System | DTS HD,Dolby Atmos,Dolby MS12D,DTS Studio Sound,Dolby AC-4 |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Audio Formats Supported | MP3,AAC,WMA,WAV |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Memory | |
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Energy & Performance | |
| Maximum Operating Power Consumption | 115 W |
| Standby Power Consumption | < 0.5 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 200 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Height | 22.02" (559.31 mm) |
| Width | 37.73" (958.34 mm) |
| Depth | 3.15" (80.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.80 lb (7620.35 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]