Plugable USB C Hub Multiport Adapter, 7-in-1 Hub Compatible with MacBook Pro, Windows, Chromebook, Dell XPS, Thunderbolt 3 and More - (USBC-7IN1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- USB-C 7-in-1 Hub
- 1 x Quick Start Guide
- 2018+ iPad Pro (mirroring only)
- MacBook Air
- iMac
- iMac Pro
- MacBook
- MacBook Pro
- Google Pixelbook
- Dell XPS 13
- Dell XPS 15
- Lenovo Thinkpad
- HP Spectre x360
- Samsung DeX capable devices
- Surface Laptop 3
- Surface Go
Connectivity Technology: Wired
Number of Displays Supported: 1
Supported Resolutions: 3840 x 2160,3440 x 1440,2560 x 1080,1920 x 1080,1600 x 900,1280 x 1024,1280 x 800,1280 x 720,1152 x 864,1024 x 768,800 x 600,640 x 480
Screen Mode Supported: 4K
Device Supported: Notebook
Host Interface: USB 3.0 Type C
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.0 Ports: 3
Number of USB Type-A Ports: 2
USB Type-A: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
HDMI: Yes
Operating System Supported: ChromeOS,macOS,Windows,Linux
Maximum Power Supply Wattage: 60 W
Height: 0.50" (12.70 mm)
Width: 1.60" (40.64 mm)
Weight (Approximate): 2.50 oz (70.87 g)
Package Contents:
Compatibility:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- 7-IN-1 USB-C HUB-Enhance your setup by turning a single USB-C or Thunderbolt 3 port into 7 ports. Multiport USB C adapter adds 3 USB 3.0 ports, 1 4K HDMI, 1 SD card reader, 1 microSD card slot, and 1 USB-C Power Delivery charging port
- 4K HDMI DISPLAY-4K USB C to HDMI Adapter can drive an external monitor to stream video and multitask (up to 4K 30Hz resolutions). Its compact and portable design makes it easy to extend your screen space whether you're working from home or in the office
- HIGH SPEED DATA & CHARGING-Transfer data with a USB 3.0 (5Gbps) port. SD and microSD card slots offer versatile access. Powered USB C hub offers 87W pass-through charging for USB-C power adapters (not all laptops support USB-C PD)
- RELIABLE EXPANSION-Unlike other USB hubs, this Type-C Thunderbolt 3-compatible laptop hub offers simultaneous port functionality, laptop protection, and an updated chipset. No need to worry about overdrawing power, Display flakiness, and other common issues
- 2 YEAR WARRANTY-We love our Plugable products, and hope you will too. All of our products are backed with a 2-year limited parts and labor warranty as well as Seattle-based email support
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | USBC-7IN1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Brand Name | Plugable |
| Product Model | USBC-7IN1 |
| Product Name | USB-C 7-in-1 Hub |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160,3440 x 1440,2560 x 1080,1920 x 1080,1600 x 900,1280 x 1024,1280 x 800,1280 x 720,1152 x 864,1024 x 768,800 x 600,640 x 480 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Device Supported | Notebook |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | ChromeOS,macOS,Windows,Linux |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 1.60" (40.64 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz (70.87 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]