Poly Blackwire 3210 Monaural USB-A Headset (Bulk) - Mono - USB Type A - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - On-ear, Over-the-head - - - (80S01A6)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire 3210 Monaural USB-A Headset (Bulk)
- USB Type-A Cable
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 5.2 ft (1.58 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Dynamic EQ,Digital Signal Processing (DSP),SoundGuard Technology,Wideband Audio,Durable,Flexible,Comfortable,Lightweight,Fold-flat,Flexible Microphone,Rotating Microphone,Equalizer
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Omni-directional,Noise Cancelling
Host Interface: USB Type A
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Height: 7.01" (178 mm)
Width: 6.10" (155 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 2.26 oz (64 g)
Weight (Approximate) with Cable: 3.07 oz (87 g)
Package Contents:
Application/Usage: Smartphone,Tablet,Voice Call,Business,Mobile Device,Music,Multimedia,Communication,Meeting
Country of Origin: China/Mexico
TCO Certified: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 3210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Foam ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 80S01A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 3200 |
| Product Model | 3210 |
| Product Name | Blackwire 3210 Monaural USB-A Headset (Bulk) |
| Package Type | Bulk |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 5.2 ft (1.58 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Dynamic EQ,Digital Signal Processing (DSP),SoundGuard Technology,Wideband Audio,Durable,Flexible,Comfortable,Lightweight,Fold-flat,Flexible Microphone,Rotating Microphone,Equalizer |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional,Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 7.01" (178 mm) |
| Width | 6.10" (155 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz (64 g) |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.07 oz (87 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Smartphone,Tablet,Voice Call,Business,Mobile Device,Music,Multimedia,Communication,Meeting |
| Country of Origin | China/Mexico |
| TCO Certified | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly USB-A to C Adapter - 1 x 4 -pin USB Type A - 1 x 24 -pin USB Type C - Black - 1 |
| SKU | 85Q48AA |
| Sale Price | $21.95 |
| Product | Poly Ear Cushion - Leatherette - 2 Piece |
| SKU | 85S22AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly USB-C to USB-A Adapter |
| SKU | 85Q49AA |
| Sale Price | $24.95 |
| Product | Poly Ear Cushion - Leatherette - 2 / Pack |
| SKU | 783Q9AA |
| Sale Price | $11.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]